Aktuality

Aktuální informace pro rodiče


5Pro2023

 Toho rána nás trošku šimralo u pupíčku, znamenalo to, že trošičku máme strach z dnešní návštěvy. Hned po svačině se z chodby začal ozývat zvláštní rachot a ve dveřích se objevil vysoký Mikuláš, za ním nádherný anděl a družinu uzavíral umouněný čert. Přivítali jsme Mikuláše písničkou Pásli ovce Valaši a přidali jsme ještě naší oblíbenou básničku Brouček. A protože nás Mikuláš moc chválil, hned jsme se čertíka přestali bát. Nakonec jsme od Mikuláše dostali plnou tašku zdravých i nezdravých dobrůtek.

Hned druhý den jsme si udělali čertí školku. Třída byla plná malých čertíku, ale nechyběly také andělé a sem tam nějaká pohádková bytost. Protože jsme byli líní čertíci zacvičili jsme si na židličkách, taktéž fotbal i basketbal jsme hráli ze židliček. Ale naučit se, jak nosit hříšníka do peklíčka? Na to už jsme museli ze židliček, popadnout pytel s hříšníkem a šup přeskočit, podlézt a prolézt překážky.  Dalším důležitým úkolem bylo vybírání blech z kožichu. Jako správní čertíci jsme se naučili karetní hry, kostky a čertí člobrdlo. A protože jsme vše zvládli na čertí výbornou zasloužili jsme si všichni čerti vysvědčení. Domů jsme odcházeli ušmudlaní od pekelných uhlíků a plný nových zážitků.


23Lis2023

Je čtvrtek a my už jsme natěšení na setkání s opravdovými záchranáři. Hned po svačině jsme se teple oblékli a vyrazily ven na zahradu. Tam už byl zaparkovaný sanitní vůz a vítal nás záchranář a jeho kamarád maskot Kryštůfek. Spolu nám ukázali, jak vypadá sanitka uvnitř a taky jsme si vyzkoušeli, jestli se tam všichni vejdeme. Věřte – nevěřte, vešli. Pan záchranář nám povídal, jak se zachovat, když uvidíme někoho zraněného, naučil nás, jak si jednoduše zapamatovat telefonní číslo na záchranou službu a ukázal nám co nosí ve svém záchranářském batohu. Jako správní záchranáři jsme dostali modrou lékařskou rukavici. Pro pobavení jsme se zabalili do izolační folie a proměnili se v čokoládovou bonboniérou. Jedna odvážná dívka si také lehla na nosítka a nechala se vsunout do sanitky. Teď už víme, že se nemusíme bát záchranářů ani sanitky, protože oni nám chtějí pomáhat. A rychle se jdeme podívat do třídy. Kdo tam na nás čeká? No jasně, čekal tam Kryštůfek s kamarádem záchranářem. Za pomoci nás dětí jsme se učili, jak ošetřit zraněnou hlavu, oko, bradu a končetiny. Ale hlavně jsme si zapamatovali, co dělat, když najdu zraněného kamaráda. Zahráli jsme si scénku, kdy jeden chlapec, bravurně předvedl těžce zraněného ležícího pacienta. Nejdříve jsme se pokusili kamaráda probudit, když se ale stále neozýval, zavolali jsme paní učitelku. Ta mu nejprve zaklonila hlavu a koukla, jestli nemá něco v ústech, potom si poslechla, jestli dýchá – nedýchá. Řekla nám, že musíme zavolat záchranou službu, jelikož už známe tel. číslo, nebyl to pro nás žádný problém. Paní učitelka mezi tím už začala kamarádovi provádět masáž srdíčka. Naštěstí to byla jen hra, a tak vše dobře dopadlo. Od Kryštůfka jsme dostali velikánskou pochvalu. Nakonec si nás ještě pan záchranář vyzkoušel, jestli si prý všechno pamatujeme. A to čubrněl, protože na všechny jeho otázky jsme znali správnou odpověď. Za odměnu jsme dostali dárek v podobě malé postavičky záchranáře a diplom.


13Lis2023

Donesli jsme si z domova spoustu různého ovoce, většinu jsme již znali, ale některé pro nás bylo ještě neznámé. Dokonce jsme napočítali, že druhů doneseného ovoce je více, než nás Ještěrek ve třídě 😊Od začátku týdne jsme si o ovoci povídali a už jsme se nemohli dočkat až ho ochutnáme. Ve středu už od rána jsme ovoce čistili, krájeli a třídili podle druhu na talíře. Ještě před svačinou jsme se pustili do přípravy ovocných špízů. Protože jsme ale šikovné Ještěrky, nebylo rozdělování jednotlivých druhů ovoce jen tak. Každá miska s ovocem u sebe měla své číslo, a tak jsme si vždy mohli nandat jen daný počet kousků, které jsme pak napichovali na špejle, abychom si mohli co nejdříve pochutnat. Ze zbylého ovoce jsme si pak ještě připravili ovocný salát. Byla to mňamka 😊. A my moc děkujeme našim rodičům, že pro nás donesli tolik úžasného a zajímavého ovoce.


9Lis2023

K tomuto významnému svátku se pojí mnoho pranostik a zvyků, se kterými jsme si mohli ve školce „pohrát“. Ale úplně nejdřív jsme si přečetli legendu o sv. Martinovi v podobě komiksu. Tak jsme zjistili, proč paní učitelka přinesla do třídy bílého koně na tyči, podkovu, červený plášť, meč, mouku a husu. Během dvou dnů jsme si vyrobili plakát se všemi artefakty spojenými s legendou o sv. Martinovi. Nejvíc nás bavilo zahrát si na opravdové herce a připravit divadelní představení. Nechyběla brána, kudy vojsko s Martinem procházelo do města a kde se setkali se žebrákem, kterého Martin obdaroval pláštěm.  Ten se pak v noci Martinovi zjevil a prozradil mu, že obdaroval Ježíše. Když Martina pak měšťané chtěli za biskupa, utíkal a schoval se do husince, kde ho však svým kejháním husy prozradily. Příběh nakonec k naší radosti dobře skončil 😊. Po tomto báječném divadelním představení jsme se naučili péct Svatomartinské rohlíčky – moc se nám povedli 😊, jsme prostě moc šikovní pekaři.


31Říj2023

Plná třída strašidelných masek se roztančila na písničku Wednesday a tak jsme zahájili naši party. Skládali jsme strašidelné obrázky, počítali strašidla, statečně lovili poklady v „pavoučí“ krabici a proběhla soutěž o nejlepší masku. Upekli jsme si strašidelné sušenky, „To byla mňamka největší“. Nakonec jsme se vypravili zapálit světélko všem dušičkám na hřbitov.


20Říj2023

Dobré ráno Praho! Probudili jsme se do tajemně zataženého a mlhou zalitého dne, natěšení, co nás čeká na Karlově mostě. Už víme ze školky, jaké mosty sloužily lidem v dávné době a z čeho byly postaveny. Kdy se začal stavět Karlův most, kdo ho postavil, a i jak dlouho jeho stavba trvala. O historii jsme si nejen povídali, ale také jsme si vyzkoušeli chodit po různých „mostech“. Svůj Karlův most jsme zkusili postavit z kostek a rozhodně jsme nezapomněli na vajíčka 😊. Nejvíce nás však bavilo vyprávění tajemných až trochu strašidelných legend o postavách, které můžeme vidět v podobě soch na mostě. Rozhodně nejkrutější byla legenda o Janu Nepomuckém.

Do staré Prahy jsme se přesunuli autobusem a metrem. Vystoupili jsme na stanici Staroměstská a naše společná prohlídka začala na Křížovnickém náměstí, kde jsme se posilnili svačinkou. Prohlídli jsme si sochu Karla IV. a Staroměstskou mosteckou věž. Na věži jsme poznali sv. Václava, Bruncvíkova lva a erb Přemyslovců. Prošli jsme bránou jako nějaký královský průvod a začala pátrací akce. Hledali jsme sousoší Markéty, Barbory a Alžběty, dále sochu Jana Nepomuckého, sochu sv. Kajetána s hořícím srdcem a také Pražského Turka s vězením. To vězení bylo fakt děsivé – naštěstí se nikdo neodvážil strčit ruku skrz mříže, sic by o ní přišel. Ale kde je ten Bruncvík? Zkusili jsme sejít schody lásky a prohlédli jsme si most z nábřeží. Ha, tady je ten Bruncvík schovaný. Dumali jsme, jestli opravdu v prvním pilíři ukryl kouzelný meč.

Tak teď už máme splněný pátrací úkol 😊. Moc se nám tu líbilo, ale museli jsme se už vrátit zpět do školky, kde na nás čekal oběd a rodiče.

Těšíme se na další tajemné výlety!


5Říj2023

Na začátku října nás navštívil Ferda mravenec práce všeho druhu, ukázal nám spoustu profesí a naučil nás, jak je důležité být pracovitý. Hráli jsme si na švadlenky, švece, prodavače, hasiče, doktory, cukráře ….
Ale nejvíce nás bavilo stát se opravdovými kuchaři. Nezbytnou součástí byla kuchařská čepice z papíru. A potom začalo naše kuchařské umění – podle receptu jsme nakrájeli rohlíky, šunku. Nastrouhali sýr a rozšlehali vajíčka. Když byla tato příprava hotová, začali jsme „vařit! Dle postupu: namočit kolečko rohlíku do rozšlehaného vajíčka, na kolečko nasypat šunku a sýr, pokapat kečupem a znovu přikrýt namočeným kolečkem rohlíku.
Připravené jednohubky jsme vložili do trouby a pak už jenom pozorovali skrz okénko v troubě, jak se nám pečou ty naše Zapečené jednohubky. Ještě teplé jsme je ochutnali a nabídli kamarádům ze třídy Cvrčků. „Mňam byla to dobrota“.


28Zář2023

O jeden den dříve: Pohodlně jsme se posadili do stroje času a přenesli se do doby středověku, něco okolo roku 910. Hrála středověká hudba, a protože nám chyběli hudební nástroje použili jsme naše ruce a nohy. Klepali jsme, tleskali, pleskali a dupali. Dozvěděli jsme se, že v této době se narodil kníže Václav z rodu Přemyslovců a pro jeho dobré skutky byl po jeho smrti vysvěcen. Seznámili jsme se s jeho tatínkem Vratislavem I., maminkou Drahomírou, a i babičkou Ludmilou. Kníže Václav nás pozval do svého panství, kde jsme se učili zacházet s mečem, a za jeho nepřítomnosti jsme se služebnictvem jásali na bále. Když se ale vrátil na panství, hned jsme raději sekali latinu. Jakmile jsme se vrátili strojem času na zpět do roku 2023, řekli jsme si, že by stálo za to, vytvořit si vzpomínkovou knihu. Do knihy jsme si nalepili různé obrázky sv. Václava, erb Přemyslovců, a protože ještě neumíme číst a psát tak jsme si texty vybarvili pastelkami. Super zážitek!


8Zář2023

Náš první výlet!

 V pátek 8. září, jsme se vydali jsme na nedaleké Multifunkční hřiště, kde bylo připraveno mnoho zajímavých a užitečných interaktivních stanovišť zaměřených na správný životní styl.

A tak jsme so vyzkoušeli, jak správně cvičit pro zdravé nožky, na malou chvíli jsme se proměnili ve skvělé Taekwondisty. Dokonce se z nás na chvilku stali lékaři, to, když jsme zvládli ošetřit zraněného medvídka. Také jsme navštívili velmi zajímavé stanoviště, kde jsme předvedli, jak si umíme správně vyčistit zoubky. Za odměnu jsme se mohli povozit na zubařském křesle, to Vám byla paráda. Nakonec nás čekala návštěva domácích a exotických zvířátek. Zkrátka to byl parádní den a my jsme si ho moc užili!