Zprávy z louky

INFO Z LOUKY

A je to tady! Náš školkový časopis, takový deníček plný zážitků =) najdete zde vše, co se u nás ve školce zajímavého stalo, co děti zažily a kde jsme byli. Články píšou paní učitelky z jednotlivých tříd. Pokud vás zajímá, co se děje jen „u vás ve třídě“, můžete si rubriky jednotlivě třídit, nebo si přejít z hlavní stránky přímo do vaší třídy. A pokud zde nemáte dítko, můžete se alespoň podívat, co se u nás děje =)

10Led2023

A je to tu, na dnešní den jsme se mooc těšili, čeká nás totiž návštěva planetária.
Vydali jsme se na docela dalekou výpravu až do Holešovic, nejprve jsme jeli autobusem, potom vlakem a pak tramvají na stanici Výstaviště. V parku Stromovka přímo před planetáriem jsme si pochutnali na svačince od tety Ivušky a taky jsme se vyfotili před vesmírným modulem a s maketou astronauta, který přistál na měsíci. Přímo v planetáriu jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o vesmíru, nejvíce nás zaujala noční obloha, ukázka souhvězdí a opačná strana měsíce. No a na závěr nám promítli pohádku Polaris, kde se lední medvěd Vladimír seznámil s tučňákem Jamesem a po sestavení vesmírné rakety, odletěli prozkoumat vesmír. Na palubu se jim také dostal černý pasažér – chobotnice. Z dnešního výletu jsme byli nadšení, protože téma vesmír nás moc zajímá.


6Led2023

„My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujeme vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka.“
Po vánočních prázdninách se také třída Ještěrek nesla v duchu Tří králů. Seznámili jsme se s příběhem a poselstvím tří mudrců Kašpara, Melichara, Baltazara. Dále jsme vyráběli papírové koruny, výtvarně ztvárnili tři krále, zpívali nejznámější koledu „My tři králové jdeme k vám“, podle tradice odstrojili stromeček, uklidili vánoční výzdobu a společně navštívili ostatní třídy jako malí koledníci a jak je starým dobrým zvykem, popřáli jsme do nového roku jen to dobré a na dveřích jsme nezapomněli napsat K + M + B 2023.


12Pro2022

…. pojedeme z kopce dolů všichni na saních. A je to tu, dočkali jsme se sněhové nadílky. A tak jsme se už moc těšili na zahradu, popadli do rukou lopaty na klouzání po sněhu a užívali jsme si zimních radovánek. Zvládli jsme i koulovačku, vytvořili pár andělíčku ve sněhu a maličkého sněhuláka. No prostě tohle je parádní zima a my si ji s Ještěrkami moc užíváme.


6Pro2022

Tento den jsme jeli do divadla na představení do Werichovi vily. Pohádka byla o narození Ježíška, celý příběh vyprávěli a hráli dva roztržití andělé Gabriel a Rafael. Moc se nám příběh líbil a největším zážitkem pro nás bylo, když jsme se mohli poklonit narozenému Ježíškovi a pošeptat mu naše tajná přání.
Cestou zpátky jsme si stihli prohlídnout Karlův most a zjistit, že Praha má tolik věží… Už se těšíme, až se znovu do Prahy vypravíme.


5Pro2022

Konečně nastal advent! Dneska máme velkou trému, přijde totiž Mikuláš, anděl a čert. Snad si čert někoho neodnese? Kdepak, paní učitelky nás ujistili, že jsme vlastně všichni hodní. Umíme totiž naše lupárničky vždy napravit.

Něco slyšíme na chodbě, a to je znamení, že už se blíží návštěva, honem se běžíme schovat k paní učitelce. Jééé, ten anděl je krásný, Mikuláš velký vousatý pán s ušlechtilým hlasem a z čertíka jde trošičku strach, ale nakonec to byl fajn rarášek, trošku jako my, jen pekelně ušmudlaný. Nesměla chybět písnička, básnička a pak to přišlo…. Každý dostal velikánský balíček plný dobrot.


30Lis2022

Je středa, venku trošku chladněji, ale Ještěrky už se nemohou dočkat, až vrazí ven. Ona na tam totiž na nás čeká opravdická sanitka. Nebojte se, nikomu se nic nestalo, ba naopak, z nás se dnes stanou malí záchranáři.
 Rychle se nasvačíme a už se běžíme oblékat do šatny. Čeká nás povídání s panem záchranářem venku u sanitky. Nejdříve si zkoušíme, jestli se všichni vejdeme do sanitky. Stačí se trošku zmáčknout, a opravdu, se tam vlezeme všichni. Neuvěřitelné. Poté co zase všichni vylezeme, tak nás pan záchranář zkouší, jestli známe telefonní číslo na záchranou službu. Během povídání si to zopakuje mnohokrát, takže si 155 na konci už všichni pamatujeme. Jako každý správný záchranář dostáváme modrou rukavici, abychom se při ošetřování zraněných chránili. Zkoušíme si dlahu na zlomeniny, balíme se do fólie, prohlížíme a mačkáme dýchací vak, a nakonec se jedna z našich nejodvážnějších nechá naložit na nosítkách do sanitky. Protože jsme byli všichni šikovní, na závěr dostáváme diplom o absolvování kurzu první pomoci.
Po tomto zážitku u sanitky se přesouváme do třídy, kde na nás čeká další prima záchranář, který nás učí zalepit poraněné oko a obvazovat končetiny a hlavu. Na závěr nám vysvětluje, co dělat, když najdu kamaráda ležet na zemi. Zkusíme ho nejdříve vzbudit štípnutím do ucha, to prý hodně bolí. Pokud se nevzbudí, musíme se podívat, jestli dýchá. Jelikož kamarád nedýchá, ukazuje nám, jak dělat masáž srdíčka. Všichni si to jdeme vyzkoušet na svém plyšovém kamarádovi. Samozřejmě nám připomíná, na jaké telefonní číslo nesmíme zapomenout zavolat. A protože my už si to všichni pamatujeme, tak automaticky křičíme 155.  Nakonec dostáváme na památku dárek v podobě malé postavičky záchranáře. Bylo moc fajn dopoledne a dozvěděli jsme se spoustu důležitých věcí.


30Lis2022

30.11. jsme se Šnečky vyrazili na další výpravu na hlavní budovu. Tentokrát tam na nás čekali dva skvělí záchranáři. Jeden z nich nám venku ukázal sanitku a představte si, mohli jsme se do ní i podívat, dokonce jsme se tam vešli všichni najednou. Poté nás naučil telefonní číslo 155, abychom věděli, kam zavolat, když budeme potřebovat pomoct. Dále nám ukázal, čím ošetřují zlomeniny pacientům, jak jim pomáhají dýchat, když potřebují a zabalil nás do speciální fólie, v které bylo krásně teplo. A nakonec si vybral toho nejstatečnějšího z nás a naložil ho jako pacienta do sanitky. Poté jsme se přesunuli dovnitř, kde na nás čekal druhý záchranář, s kterým jsme si zopakovali telefonní číslo a poté nám hravou formou vysvětlil, jak ošetřit rozbitou hlavu, zlomenou ruku, jak zjistíme, že pacient nedýchá, a nakonec nám ukázal, jak masírovat srdíčko, když někdo přestane dýchat. Vše jsme si mohli vyzkoušet na plyšácích. Všem se nám to moc líbilo a na památku jsme si odnesli malou hračku :). A hlavně víme, jak pomoci zraněnému, když bude potřeba.


20Lis2022

Dne 20.listopadu do naší třídy přibyla želvička jménem Žofinka. Je to želva čtyřprstá, narozená v ČR cca půl roku stará. Děti byly ze želvičky hodně nadšené. Ihned začaly s péčí o ni, zajímaly se o vše, co se želviček týče a ihned začaly vymýšlet jméno. Ve třídě se vždy na začátku týdne stanoví služba, které bude o želvičku zodpovědná. Bude dbát na dostatek krmení, výměnu vody a čisté terárium. Všem rodičům děkujeme za příspěvek na pořízení želvičky a potřebné vybavení.


11Lis2022

Martin na bílém koní sice nepřijel, ale u nás ve třídě bylo bílo až až ????. Už den předem jsme si zadělali těsto na Svatomartinské rohlíčky, bílou mouku jsme měli v míse, na stole, na rukách, na paní učitelce a našim obličejům se taky nevyhnula. V den svátku nás nejvíce bavilo hrát divadlo podle legendy O Martinovi. Připravili jsme si bránu do města, lavičku na které pak prosil Ježíš o almužnu, husník pokrytý sněhem … . Po svačině jsme se pustili do motání rohlíčků a paní kuchařky nám je upekly přímo do zlatova, samozřejmě jsme na ně měli obrovskou chuť. A moc jsme si pochutnali! Na závěr jsme si všichni vyzkoušeli jízdu na bílém koni. Paní učitelky nás na památku vyfotili. Druhý den jsme si vyrobili svého papírového koníka, kterého jsme si odnesli domů.


11Lis2022

I letošní rok jsme se tradičně rozhodli pro oslavu svátku svatého Martina, který se nesl v duchu pečení, hraní her a tvoření. S dětmi jsme ráno zadělali těsto na svatomartinské rohlíčky a nechali ho uležet. V ranní kroužku jsme si přečetli příběh o Martinovi a tajně si přáli, aby nám ten sníh přivezl. V kroužku jsme zkusili trochu začarovat a představte si, paní učitelka se proměnila v koně a všechny děti po třídě povozila, to byla legrace :). Naštěstí se nám povedlo paní učitelku proměnit zpět, ufff. Poté jsme se proměnili v koníky i my a proběhli dráhu jako koník. Po svačince už jsme se nemohli dočkat pečení rohlíčků. Zkusili jsme si vyválet těsto, zamíchali jsme tvarohovou náplň, a nakonec si každý zamotal svůj rohlíček. A jelikož Martin stále na bílém koni nepřijížděl, tak jsme si jednoho bílého koníka alespoň vyťupkovali pomocí temperové barvy, houbičky a šablony. Než jsme vyrazili na zahradu, dali jsme péct rohlíčky, které nám provoněly celou školku.