Ještěrky

Třída Ještěrky

  • Věk dětí: Třída předškolních dětí
  • Počet dětí: 27
  • Třídní učitelky: Bc. Kamila Marvanová, Mgr. Martina Kubová, Vlasta Bernášková
  • Kontakt: 725 850 662
  • Třídní mail: jesterky.ms@seznam.cz

Co je nového v Ještěrkách?

10Led2023

A je to tu, na dnešní den jsme se mooc těšili, čeká nás totiž návštěva planetária.
Vydali jsme se na docela dalekou výpravu až do Holešovic, nejprve jsme jeli autobusem, potom vlakem a pak tramvají na stanici Výstaviště. V parku Stromovka přímo před planetáriem jsme si pochutnali na svačince od tety Ivušky a taky jsme se vyfotili před vesmírným modulem a s maketou astronauta, který přistál na měsíci. Přímo v planetáriu jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o vesmíru, nejvíce nás zaujala noční obloha, ukázka souhvězdí a opačná strana měsíce. No a na závěr nám promítli pohádku Polaris, kde se lední medvěd Vladimír seznámil s tučňákem Jamesem a po sestavení vesmírné rakety, odletěli prozkoumat vesmír. Na palubu se jim také dostal černý pasažér – chobotnice. Z dnešního výletu jsme byli nadšení, protože téma vesmír nás moc zajímá.


6Led2023

„My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujeme vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka.“
Po vánočních prázdninách se také třída Ještěrek nesla v duchu Tří králů. Seznámili jsme se s příběhem a poselstvím tří mudrců Kašpara, Melichara, Baltazara. Dále jsme vyráběli papírové koruny, výtvarně ztvárnili tři krále, zpívali nejznámější koledu „My tři králové jdeme k vám“, podle tradice odstrojili stromeček, uklidili vánoční výzdobu a společně navštívili ostatní třídy jako malí koledníci a jak je starým dobrým zvykem, popřáli jsme do nového roku jen to dobré a na dveřích jsme nezapomněli napsat K + M + B 2023.


12Pro2022

…. pojedeme z kopce dolů všichni na saních. A je to tu, dočkali jsme se sněhové nadílky. A tak jsme se už moc těšili na zahradu, popadli do rukou lopaty na klouzání po sněhu a užívali jsme si zimních radovánek. Zvládli jsme i koulovačku, vytvořili pár andělíčku ve sněhu a maličkého sněhuláka. No prostě tohle je parádní zima a my si ji s Ještěrkami moc užíváme.


6Pro2022

Tento den jsme jeli do divadla na představení do Werichovi vily. Pohádka byla o narození Ježíška, celý příběh vyprávěli a hráli dva roztržití andělé Gabriel a Rafael. Moc se nám příběh líbil a největším zážitkem pro nás bylo, když jsme se mohli poklonit narozenému Ježíškovi a pošeptat mu naše tajná přání.
Cestou zpátky jsme si stihli prohlídnout Karlův most a zjistit, že Praha má tolik věží… Už se těšíme, až se znovu do Prahy vypravíme.


5Pro2022

Konečně nastal advent! Dneska máme velkou trému, přijde totiž Mikuláš, anděl a čert. Snad si čert někoho neodnese? Kdepak, paní učitelky nás ujistili, že jsme vlastně všichni hodní. Umíme totiž naše lupárničky vždy napravit.

Něco slyšíme na chodbě, a to je znamení, že už se blíží návštěva, honem se běžíme schovat k paní učitelce. Jééé, ten anděl je krásný, Mikuláš velký vousatý pán s ušlechtilým hlasem a z čertíka jde trošičku strach, ale nakonec to byl fajn rarášek, trošku jako my, jen pekelně ušmudlaný. Nesměla chybět písnička, básnička a pak to přišlo…. Každý dostal velikánský balíček plný dobrot.


30Lis2022

Je středa, venku trošku chladněji, ale Ještěrky už se nemohou dočkat, až vrazí ven. Ona na tam totiž na nás čeká opravdická sanitka. Nebojte se, nikomu se nic nestalo, ba naopak, z nás se dnes stanou malí záchranáři.
 Rychle se nasvačíme a už se běžíme oblékat do šatny. Čeká nás povídání s panem záchranářem venku u sanitky. Nejdříve si zkoušíme, jestli se všichni vejdeme do sanitky. Stačí se trošku zmáčknout, a opravdu, se tam vlezeme všichni. Neuvěřitelné. Poté co zase všichni vylezeme, tak nás pan záchranář zkouší, jestli známe telefonní číslo na záchranou službu. Během povídání si to zopakuje mnohokrát, takže si 155 na konci už všichni pamatujeme. Jako každý správný záchranář dostáváme modrou rukavici, abychom se při ošetřování zraněných chránili. Zkoušíme si dlahu na zlomeniny, balíme se do fólie, prohlížíme a mačkáme dýchací vak, a nakonec se jedna z našich nejodvážnějších nechá naložit na nosítkách do sanitky. Protože jsme byli všichni šikovní, na závěr dostáváme diplom o absolvování kurzu první pomoci.
Po tomto zážitku u sanitky se přesouváme do třídy, kde na nás čeká další prima záchranář, který nás učí zalepit poraněné oko a obvazovat končetiny a hlavu. Na závěr nám vysvětluje, co dělat, když najdu kamaráda ležet na zemi. Zkusíme ho nejdříve vzbudit štípnutím do ucha, to prý hodně bolí. Pokud se nevzbudí, musíme se podívat, jestli dýchá. Jelikož kamarád nedýchá, ukazuje nám, jak dělat masáž srdíčka. Všichni si to jdeme vyzkoušet na svém plyšovém kamarádovi. Samozřejmě nám připomíná, na jaké telefonní číslo nesmíme zapomenout zavolat. A protože my už si to všichni pamatujeme, tak automaticky křičíme 155.  Nakonec dostáváme na památku dárek v podobě malé postavičky záchranáře. Bylo moc fajn dopoledne a dozvěděli jsme se spoustu důležitých věcí.


11Lis2022

Martin na bílém koní sice nepřijel, ale u nás ve třídě bylo bílo až až ????. Už den předem jsme si zadělali těsto na Svatomartinské rohlíčky, bílou mouku jsme měli v míse, na stole, na rukách, na paní učitelce a našim obličejům se taky nevyhnula. V den svátku nás nejvíce bavilo hrát divadlo podle legendy O Martinovi. Připravili jsme si bránu do města, lavičku na které pak prosil Ježíš o almužnu, husník pokrytý sněhem … . Po svačině jsme se pustili do motání rohlíčků a paní kuchařky nám je upekly přímo do zlatova, samozřejmě jsme na ně měli obrovskou chuť. A moc jsme si pochutnali! Na závěr jsme si všichni vyzkoušeli jízdu na bílém koni. Paní učitelky nás na památku vyfotili. Druhý den jsme si vyrobili svého papírového koníka, kterého jsme si odnesli domů.


17Říj2022

Je tu podzim, ke kterému neodmyslitelně patří nejen vůně listí, deště, hlíny, ale i například vůně jablek. A tak jsme se s Ještěrkami pustili do jejich poznávání, ale hlavně zpracování. Již od rána jsme pilně jablka loupali, strouhali a nezapomněli jsme i nenápadně ochutnávat ????.
Po svačině jsme se rozdělili do dvou týmů a pustili jsme se do pečení. Paní učitelky pro nás připravili malou výzvu „Obrázkový recept“. Protože jsme moc šikovné Ještěrky, ničeho jsme se nezalekli a s chutí se pustili do práce. Pečlivě jsme odměřovali všechny suroviny, míchali, šlehali, největší zábava pak byla příprava drobenky, to je vám paráda mít prstíky obalené sladkou dobrotou ????. Nakonec jsme naplnili formičky a hurá do kuchyně.
Paní kuchařky nám muffiny krásně upekly a pak už jen stačilo začít ochutnávat, jak se nám to povedlo ???? A nezapomněli jsme ani na malou ochutnávku domů rodičům. Takže dnes to u nás vonělo jablíčky a skořicí:)


12Říj2022

Donesli jsme si z domova spoustu různého ovoce, většinu jsme již znali, ale některé pro nás bylo ještě neznámé. Od začátku týdne jsme si o ovoci povídali a už jsme se nemohli dočkat až ho ochutnáme. Ve středu už od rána jsme ovoce čistili, krájeli a třídili podle druhu na talíře. Ještě před svačinou jsme se pustili do přípravy ovocných špízů. Protože jsme ale šikovné Ještěrky, nebylo rozdělování jednotlivých druhů ovoce jen tak. Každá miska s ovocem u sebe měla své číslo, a tak jsme si vždy mohli nandat jen daný počet kousků, které jsme pak napichovali na špejle, abychom si mohli co nejdříve pochutnat. Špízy byly tak veliké, že někteří z nás si část nechali jako dezert po obědě. Byla to mňamka ????. A my moc děkujeme našim rodičům, že pro nás donesli tolik úžasného a zajímavého ovoce.


7Říj2022

Máme tu krásný podzimní den, a tak se Ještěrky vydali na nedalekou výstavu ovoce a zeleniny, kterou každoročně pořádají místní zahrádkáři. Na výstavu se moc těšíme, jsme totiž zvědaví, jestli tam mimo ovoce a zeleniny najdeme také náš obrázek, který jsme ve školce na výstavu společně vyráběli.
A opravdu, výstavní místnost je plná nejen voňavých plodů podzimu, ale také krásných výtvorů od dětí. I ten náš jsme našli a měli jsme z toho opravdu velikou radost.
Když jsme si prohlédli výstavu, ještě jsme mohli vidět, jak vypadá moštárna a podívali jsme se, jak se takový mošt vlastně vyrábí.
Pak už jsme se vydali na cestu zpět, a protože jsme měli trochu času, mohli jsme si užít hřiště u ZŠ. Pak už honem zpět na výborný oběd a pak hurá domů na víkend ????