Ještěrky a legendy staré Prahy – Karlův most

Dobré ráno Praho! Probudili jsme se do tajemně zataženého a mlhou zalitého dne, natěšení, co nás čeká na Karlově mostě. Už víme ze školky, jaké mosty sloužily lidem v dávné době a z čeho byly postaveny. Kdy se začal stavět Karlův most, kdo ho postavil, a i jak dlouho jeho stavba trvala. O historii jsme si nejen povídali, ale také jsme si vyzkoušeli chodit po různých „mostech“. Svůj Karlův most jsme zkusili postavit z kostek a rozhodně jsme nezapomněli na vajíčka 😊. Nejvíce nás však bavilo vyprávění tajemných až trochu strašidelných legend o postavách, které můžeme vidět v podobě soch na mostě. Rozhodně nejkrutější byla legenda o Janu Nepomuckém.

Do staré Prahy jsme se přesunuli autobusem a metrem. Vystoupili jsme na stanici Staroměstská a naše společná prohlídka začala na Křížovnickém náměstí, kde jsme se posilnili svačinkou. Prohlídli jsme si sochu Karla IV. a Staroměstskou mosteckou věž. Na věži jsme poznali sv. Václava, Bruncvíkova lva a erb Přemyslovců. Prošli jsme bránou jako nějaký královský průvod a začala pátrací akce. Hledali jsme sousoší Markéty, Barbory a Alžběty, dále sochu Jana Nepomuckého, sochu sv. Kajetána s hořícím srdcem a také Pražského Turka s vězením. To vězení bylo fakt děsivé – naštěstí se nikdo neodvážil strčit ruku skrz mříže, sic by o ní přišel. Ale kde je ten Bruncvík? Zkusili jsme sejít schody lásky a prohlédli jsme si most z nábřeží. Ha, tady je ten Bruncvík schovaný. Dumali jsme, jestli opravdu v prvním pilíři ukryl kouzelný meč.

Tak teď už máme splněný pátrací úkol 😊. Moc se nám tu líbilo, ale museli jsme se už vrátit zpět do školky, kde na nás čekal oběd a rodiče.

Těšíme se na další tajemné výlety!